Jak wygląda współpraca z twórcą stron internetowych?

Strony WWW
April 26, 2024

Spis treści.

Text Link
Text Link

Jeżeli chciałbyś stworzyć stronę internetową dla swojego biznesu, ale nie jesteś pewien, jak w ogóle przebiega ten cały proces, czy nie będziesz musiał na niego poświęcać zbyt wiele czasu i co tak naprawdę zrobi dla Ciebie osoba, bądź firma, z którą będziesz współpracował, to ten artykuł przygotowałem właśnie dla Ciebie. Zainteresowany? Czytaj dalej lub skorzystaj ze spisu treści powyżej i przejdź bezpośrednio do interesującego Cię tematu!

Jak wygląda współpraca z twórcą stron internetowych? — skrót

W skrócie cały proces podzieliłem na 5 etapów:

Przebieg współpracy z twórcą stron internetowych podzielony na pięć etapów
  • Podjęcie współpracy — kluczowym elementem jest Tutaj zadanie odpowiednich pytań w trakcie rozmowy sprzedażowej, co pozwoli wybrać odpowiednią firmę
  • Analiza i stworzenie struktury — dostosowanie strony do Twojej indywidualnej sytuacji oraz stworzenie dopasowanej struktury strony, która będzie spełniała wszystkie potrzebne funkcje
  • Projekt wizualny i stworzenie zawartości — dobranie stylu projektu do charakterystyki Twojej firmy, dostosowanie go do docelowego użytkownika strony oraz zapełnienie zawartością w postaci tekstów, zdjęć i grafik 
  • Budowa, optymalizacja i dostawa — zbudowanie działającej w przeglądarce wersji strony, opartej na projekcie graficznym, zoptymalizowanie jej i połączenie z niezbędnymi narzędziami oraz umieszczenie na internecie
  • Kontynuacja współpracy — skorzystanie z usług długoterminowych oferowanych przez daną firmę, w których skład mogą wchodzić: strategia SEO, zajmowanie się hostingiem, regularne dostarczanie zawartości, prowadzenie bloga, rozbudowy i zmiany, analiza ruchu na stronie, zajmowanie się SEM

Chcesz poznać szczegóły każdego z tych etapów? Czytaj dalej!

Podjęcie współpracy — wybór freelancera, agencji, software house

Pierwszym krokiem takiej współpracy rzecz jasna będzie samo jej podjęcie. Niezależnie od tego czy to ty odezwiesz się do freelancera lub firmy, czy to oni odezwą się do Ciebie, kolejnym etapem zwykle będzie jakiegoś rodzaju rozmowa sprzedażowa. Jest ona kluczowym momentem współpracy zarówno dla klienta, jak i sprzedawcy, ponieważ, Ty jako klient możesz zadać pytania, przekonać się, czy ta firma jest odpowiednia dla Ciebie, no i oczywiście poznać cenę (niektóre firmy ceny podają z góry, np. na swojej stronie www, jednak oznacza to zwykle, że dany pakiet ma z góry założone limity, dotyczące, chociażby liczby zakładek, natomiast jeżeli firma nie podaje ceny z góry, to czasem będziesz musiał poczekać na kolejne rozmowy, zanim poznasz konkretną wycenę, jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to sprawdź mój artykuł „Ile kosztuje (dobra) strona internetowa w 2024?”), natomiast sprzedawcy powinno zależeć na rozwiązaniu Twojego problemu, przekonaniu Cię do jego usługi i zamknięciu sprzedaży.

Jakie pytania warto zadać w trakcie rozmowy sprzedażowej, jako klient kupujący stronę internetową? — lista

  • Czy strona internetowa będzie zrobiona na bazie szablonu, czy projekt będzie zrobiony od zera, specjalnie dla mnie i w pełni dostosowanym do mojej indywidualnej sytuacji?
  • Czy strona internetowa będzie responsywna? (czy będzie działać na różnych rozmiarach urządzeń, szczególnie na smartfonach, które odpowiadają za 60% ruchu w internecie, powinno to być w każdej firmie oczywistym standardem).
  • Czy istnieją dodatkowe koszty związane z pracami nad projektem? Co wchodzi w skład ceny? Przykładowa lista dodatkowych kosztów (u mnie lista jest zdecydowanie krótsza i prostsza, jednak niektóre firmy są bardzo kreatywne):some text
    • Dodatkowe zakładki (podstrony)
    • Integrację z zewnętrznymi programami, w tym z narzędziami analitycznymi, systemami CRM, płatnościami online, kalendarzami itd.
    • Dodanie do strony bloga
    • Dodanie do strony sklepu internetowego
    • Dodanie innej wersji językowej
    • Przygotowanie zawartości strony (teksty, grafiki, zdjęcia itp.)
    • Dodanie sekcji z konkretną funkcjonalnością, np. formularz kontaktowy, mapa Google, opinie zsynchronizowane z innymi serwisami itd.
    • SEO (optymalizacja pod kątem wyszukiwarki) - tutaj płatna może być zarówno jednorazowa optymalizacja strony jak i strategia długoterminowa, mająca na celu odpowiednie wypozycjonowanie strony w Google
  • Czy w cenie jest zawarta pomoc z domeną i hostingiem? Czy dostawca hostingu jest narzucony z góry, czy mam dowolność? Jeżeli z góry to ile kosztuje i czy płacę za sam hosting, czy firma dolicza sobie marżę za jego „obsługę”?
  • Czy istnieje możliwość współpracy długoterminowej, czyli tzw. opieki nad stroną? Jeśli tak to, na jakie usługi w jej ramach mogę liczyć i ile to będzie kosztować?
  • Jeżeli potrzebujesz również pomocy z innymi aspektami prezencji online np. Mediami społecznościowymi, mailem, bądź wizytówką Google to możesz spytać, czy dana firma zajmuję się również nimi lub, czy jest w stanie ci do pewnego stopnia doradzić i pomóc np. Z ustawieniem wizytówki Google. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tych sposobach na promowanie biznesu w internecie, to sprawdź artykuł „Jak promować lokalny biznes w internecie?”
  • Jaki jest przybliżony termin realizacji projektu?
  • Czy strona będzie zbudowana w sposób, sprzyjający jej dalszej rozbudowie i rozwojowi, a jeśli tak to czy dana firma będzie mogła się tym zająć na korzystnych warunkach?
  • Jeżeli zależy ci na długoterminowej strategii SEO, to spytaj się, czy firma ją oferuje, ile kosztuje i na jakie efekty możesz liczyć. Upewnij się też, czy podstawowa, jednorazowa optymalizacja strony pod kątem SEO jest w cenie, a jeśli nie, to ile trzeba dopłacić.
  • Czy firma ma jakieś gwarancje, dotyczące waszej współpracy, np. Gwarancja satysfakcji (zwrotu pieniędzy), płatność dopiero po dostarczeniu projektu, bądź 50/50, gwarancja na X okres, w ramach której firma naprawi wszelkie usterki i będzie dostępna w razie problemów itd.
  • Dlaczego powinienem wybrać akurat waszą firmę? - spytaj o portfolio, jakie rezultaty zapewnili poprzednim klientom, co ich wyróżnia, o jakich korzyściach dla klienta pomyśleli itd.

Ta lista rzecz jasna mogłaby się jeszcze długo ciągnąć, ale myślę, że rozwinę ten temat bardziej w osobnym artykule. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co wpływa na cenę strony internetowej, to sprawdź mój wpis o tytule „Ile kosztuje (dobra) strona internetowa w 2024?”, a my tymczasem przechodzimy do kolejnego punktu, czyli samego przebiegu współpracy po jej podjęciu.

Przebieg współpracy z twórcą stron internetowych — 3 kroki

Przebieg współpracy podzieliłem dla uproszczenia na 3 kroki:

  • Analiza i stworzenie struktury
  • Projekt wizualny i przygotowanie zawartości
  • Budowa, optymalizacja i dostawa
Trzy etapy tworzenia strony internetowej

Omówię teraz, z czego składa się każdy z nich i na co należy zwrócić uwagę. Zanim jednak do tego przejdę, to chciałem dodać, że każda firma ma swój własny proces i mogą się one od siebie różnić. Ja na potrzeby tego artykułu zakładam, że jest to strona dla małej lub średniej wielkości biznesu, tworzona od zera w profesjonalny sposób i że celem jest pozyskanie klientów z internetu. Natomiast jeżeli przykładowo strona byłaby tworzona na bazie gotowego szablonu, to tworzenie struktury, projektu wizualnego czy sama budowa, zostałyby znacznie spłycone i uproszczone, ponieważ duża część roboty byłaby zrobiona od razu (co wcale nie oznacza, że byłaby zrobiona dobrze).

Analiza i stworzenie struktury

Żeby zacząć jakiekolwiek prace nad stroną internetową, należy przeprowadzić przemyślaną analizę sytuacji klienta, czyli w tym przypadku firma, z którą będziesz współpracował, powinna przeanalizować Twoją indywidualną sytuację. Elementy, które warto wziąć pod uwagę w trakcie takiej analizy to m.in.:

  • Budżet
  • Cel, dla którego powstaje strona WWW
  • Branża, a co za tym idzie charakterystyka tej branży i najbliższa konkurencja
  • Konkretne rezultaty, na które liczymy po zainwestowaniu w stronę internetową
  • Pozostałe elementy, które wpłyną na dalsze etapy współpracy

Kiedy przeprowadzona zostanie już wstępna analiza Twojej sytuacji, będzie trzeba omówić strukturę strony internetowej. Ile będzie miała zakładek? Jakie to będą zakładki i z ilu sekcji będą się składać? Jakie to będą sekcje? I tak dalej. W trakcie tego procesu zostaną także zidentyfikowane funkcje, jakie będzie spełniała strona, a co za tym idzie, jak skomplikowana będzie jej budowa, np. funkcja sprzedawania produktów, oznacza rozbudowę strony o sklep internetowy, co oznacza dodatkową pracę itd.

Projekt wizualny i przygotowanie zawartości

Kiedy wstępny zarys strony będzie już gotowy kolejny etap, to ustalenie szczegółów, dotyczących projektu wizualnego. Tutaj pod uwagę Ty i firma, z która współpracujesz, będziecie musieli wziąć kolory charakterystyczne dla Twojej firmy, pochodzące, np. z logo oraz styl, w którym zostanie zaprojektowana strona, na który składają się m.in. czcionki, kształty, animacje, efekty, grafiki itd. Istotne jest też, aby nie zapomnieć o docelowym użytkowniku, ponieważ tak naprawdę to on będzie korzystał z tej strony. Trzeba pomyśleć o tym czego on będzie oczekiwał po wejściu na nią, jakich informacji będzie szukał i co skłoni go do podjęcia działań, na których Tobie zależy. Jeżeli twoja firma nie ma charakterystycznych kolorów, wyróżniającego ją stylu, bądź, co gorsza, docelowy użytkownik nie został do końca zidentyfikowany, to jest to dodatkowa praca, którą będzie trzeba wykonać przed przejściem do kolejnych etapów.

Natomiast jeżeli to wszystko jest już gotowe, to zostały do zrobienia jeszcze dwie rzeczy: projekt wizualny i przygotowanie zawartości (tekst, zdjęcia, grafiki itd.). Kolejność może być tak naprawdę różna. Często jednak zdarza się, że firma, narzuca, aby najpierw została przygotowana zawartość. Nie jest to głupim pomysłem, ponieważ o ile rzecz jasna da się stworzyć wizualny szablon i zostawić miejsca na zdjęcia i tekst bez wcześniejszego przygotowania zawartości, to jednak prościej jest zaprojektować sekcję, wiedząc dokładnie, co będzie sobą reprezentować, nie wspominając już o tym, że akapit składający się z 50 słów będzie zaprojektowany zupełnie inaczej niż taki składający się z 500 słów.

Budowa, optymalizacja i dostawa

Po zatwierdzeniu projektu wizualnego zapełnionego zawartością przyjdzie czas budowy strony. Tutaj osoba odpowiedzialna za ten etap zajmie się stworzeniem działającej wersji strony zazwyczaj, opierając się na zasadzie „pixel perfect”, czyli dokładnym odwzorowaniu projektu graficznego „co do piksela”, jednak już w formie, działającej w przeglądarce. Możesz sobie teraz zadać pytanie dlaczego nie pominąć etapu projektu wizualnego i od razu przejść do budowy, zaoszczędzając w ten sposób czas i pieniądze. Prawda jest taka, że efekt byłby odwrotny, ponieważ największą zaletą projektu wizualnego jest, to że można w prosty i szybki sposób wprowadzać w nim zmiany, co oznacza, że to właśnie on pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy. Wprowadzanie większych zmian i poprawek na etapie budowy jest znacznie bardziej czasochłonne i skomplikowane, co oznacza większe wydatki oraz potencjalne problemy.

Po zbudowaniu strony WWW przyjdzie czas na ostatnie szlify i optymalizacje. Osoba odpowiedzialna za ten etap powinna zadbać o rzeczy takie jak jednorazowe SEO, połączenie strony z Google Search Console i w większości przypadków również Google Analytics lub z innym narzędziem analitycznym. Poza tym należy sprawdzić, czy strona szybko się ładuje, responsywność działa prawidłowo i reszta funkcji również. Jeżeli wszystko będzie w porządku, to strona zostanie przekazana w Twoje ręce i znajdzie się na internecie. Każda firma ma swój proces off-boardingowy, czyli kończenia tego ostatecznego etapu współpracy. Duży wpływ na niego będzie miała ilość funkcji na stronie, które będziesz obsługiwał w przyszłości samodzielnie, takich jak blog, sklep internetowy, aktualizowanie oferty, dodawanie nowych recenzji itd. Tutaj firma powinna firma powinna zadbać o maksymalne uproszczenie Ci tego procesu i jasne wytłumaczenie lub wzięcie go na siebie w ramach współpracy długoterminowej, którą teraz omówię.

Kontynuacja współpracy — usługi długoterminowe

W momencie kiedy strona znajdzie się już na internecie współpraca między Tobą a twórcą stron internetowych, może dobiec końca, ale wcale nie musi. Wielu freelancerów i firm zajmujących się stronami WWW oferuje możliwość współpracy długoterminowej, w której skład mogą wejść usługi takie jak:

  • Długoterminowa strategia SEO
  • Zajmowanie się hostingiem, w tym np. oferowanie własnego hostingu, naprawianie wszelkich usterek, regularna aktualizacja pluginów i wtyczek (jeżeli jest to wymagane tak jak na popularnym WordPress) itd.
  • Regularne dostarczanie tekstów i grafik, jeżeli jest taka potrzeba
  • Prowadzenie bloga pod kątem SEO
  • Przyszłe rozbudowy i zmiany w cenie
  • Zajmowanie się analizą ruchu na stronie i zachowania użytkowników, a następnie optymalizowanie strony pod kątem zwiększania konwersji itp.
  • Zajmowanie się SEM, czyli płatnym marketingiem w przeglądarce, co w praktyce zazwyczaj oznacza obsługę kampanii reklamowych Google Ads
Przykładowy przebieg współpracy długoterminowej z twórcą stron internetowych

Kiedy określisz już, które z tych usług są Ci potrzebne, pozostanie ustalenie warunków takiej współpracy, w tym kosztów, z którymi będzie się wiązać i przystąpienie do działania. Taka współpraca może okazać się bardzo korzystna ze względu na to, że szukanie innych firm w przyszłości, aby zajęły się np. wprowadzeniem zmian na stronie zbudowanej przez inną firmę jakiś czas temu, może okazać się kosztowne i niewygodne.

Podsumowanie — o czym należy pamiętać?

Każda firma przeprowadzi Cię przez ten proces nieco inaczej, a może nawet zupełnie inaczej. W zależności od Twoich potrzeb, budżetu oraz charakterystyki firmy, z którą będziesz współpracował, niektóre etapy mogą zostać pominięte, mogą się różnić od tych przedstawionych powyżej lub może okazać się, że pominąłem niektóre z nich. Jestem natomiast w stanie ci zagwarantować, że jeżeli podejmiesz współpracę ze mną, to będzie to wyglądało mniej więcej jak opisałem w tym artykule, więc jeżeli spodobało ci się takie podejście do tworzenia strony internetowej, to śmiało skontaktuj się ze mną, odbierz darmowy audyt lub umów się na spotkanie z wyceną nowego projektu albo wyślij wiadomość przez formularz, lub maila i zacznijmy działać! Etap pierwszy — rozmowa sprzedażowa, będzie super, obiecuję ;)