O stronach WWW mówi się bardzo dużo, natomiast o tym dlaczego właściwie są one tak istotne i jaką role pełnią w internetowym marketingu już niekoniecznie. W tym artykule postaram się to wyjaśnić, odpowiadając na pytanie dlaczego strona internetowa jest ważna dla TWOJEGO biznesu. Zaczynamy!
Dlaczego Twój biznes powinien mieć stronę internetową? - lista pytań
Zastanów się, czy jeżeli mógłbyś:
- Zebrać wszystkie informacje o Twoim biznesie w jednym miejscu
- Zmaksymalizować szansę na to, że Twój klient zrobi to co chcesz
- Mieć pełną kontrolę nad całym procesem i jego analizą
Zrobiłbyś to? A co jeśli dodatkowymi korzyściami byłyby:
- Zdobycie źródła leadów
- Zwiększenie wiarygodności biznesu
- Pomoc w kreowaniu marki
- Nieograniczona przestrzeń i elastyczność
- Brak ograniczających algorytmów i pełna kontrola nad danymi
Co Ty na to? Kiedy okazuję się, że te wszystkie korzyści mogą być osiągnięte za pomocą jednego narzędzia, robi się jeszcze ciekawiej. To jest właśnie moc stron internetowych. Teraz kiedy już wiesz, co mogą one zrobić dla Twojego biznesu, przyjrzyjmy się tematowi dokładniej.
Po co przenosić ruch z innych miejsc na stronę internetową?
Poznanie odpowiedzi na to pytanie sprawi, że lepiej zrozumiesz rolę strony internetowej w całej układance, jaką jest marketing online Twojego biznesu. Omówmy 4 kluczowe kwestie.
Strona internetowa pozwala zebrać wszystkie informacje w jednym miejscu
Dobrym przykładem jest porównanie Instagrama Tesli z ich stroną internetową. Zwróć uwagę, że Instagram to tylko krótkie wprowadzenie użytkownika w markę, generuje on zasięg i buduję społeczność, ale co pojawia się po krótkim opisie w sekcji bio? Link do strony internetowej. Skoro najwięksi gracze na świecie doskonale rozumieją, że nie są w stanie zaprezentować swojej pełnej oferty na mediach społecznościowych, ani tym bardziej sprzedać tam swoich produktów (w przypadku Tesli są to samochody elektryczne) to Ty również powinieneś wziąć to sobie do serca i zacząć kierować ruch na witrynę WWW.
Strona internetowa to miejsce akcji docelowej (formularz kontaktowy, płatność itd.)
Naturalną kontynuacją poprzedniego punktu będzie omówienie tzw. CTA, czyli call to action (wezwanie do akcji). Jest to zazwyczaj przycisk, po którego kliknięciu użytkownik zostaje przekierowany do miejsca akcji docelowej. Dwa najpopularniejsze rodzaje akcji docelowej to:
- Formularz kontaktowy
- Płatność
Umieszczenie ich poza stroną internetową byłoby uciążliwe. W przypadku formularza wiadomości musiałyby być rozrzucone np. po różnych mediach społecznościowych. Natomiast jeżeli chodzi o płatność to korzyści z umieszczenia jej na stronie są odczuwalne zarówno dla Twoich klientów jak i dla Ciebie. Dla klientów to wygoda i poczucie bezpieczeństwa, a dla Ciebie wygodna analityka i łatwe zarządzanie ścieżką klienta.
Strona internetowa daje pełną kontrolę i pozwala na analizę zachowań użytkowników
Dzięki skupieniu ruchu wokół strony internetowej otrzymujesz wymarzone narzędzie analityczne. Nie dość, że widzisz skąd, przychodzi na nią ruch, to masz też wgląd w to, co dzieje się z nim później. W którym miejscu użytkownicy opuszczają Twoją stronę? Ilu z nich wypełnia formularz lub dokonuje zakupy? Być może wychodzą zaraz po obejrzeniu Twojej oferty? Na te pytania odpowiedź możesz poznać, dzięki wyposażeniu strony w odpowiednie narzędzia analityczne.
Strona internetowa to najważniejsza wizytówka Twojego biznesu
Co robi klient po usłyszeniu o danej firmie? GOOGLUJE! Od jakiegoś czasu właśnie tak wygląda rzeczywistość i biznesy, które dalej nie robią sobie z nic z tego trendu, zostają w tyle, daleko za swoją konkurencją. Oczywiście są wyjątki. Nie chce, żeby ten artykuł był zero jedynkowy i zupełnie pomijał fakt, że istnieją biznesy, które mają się w porządku, mimo braku znaczącej obecności w sieci. Osobiście uważam, że nawet one mogłyby na niej skorzystać, jednak nie neguje faktu, że na razie są w stanie poradzić sobie bez niej. Ale dlaczego mimo tego uważam, że strona to w wielu przypadkach najważniejsza wizytówka biznesu?
Strona jest świetnym narzędziem do zebrania w jednym miejscu wszystkich informacji, zaprezentowania opinii i realizacji oraz doprowadzenia do sprzedaży. Klient sam może przejść przez cały proces od A do Z. Właśnie dlatego uważam, że powinieneś traktować ją jako inwestycje w narzędzie przeznaczone dla klienta, które ułatwia mu współpracę z Twoją firmą i jest żywym, ciągle dostosowującym się do jego potrzeb organizmem.
Dodatkowe korzyści, płynące z posiadania strony WWW
Do tej pory mówiłem o korzyściach związanych z kierowaniem ruchu z innych miejsc na stronę internetową, natomiast teraz chciałem Ci przedstawić inne korzyści, płynące z posiadania strony internetowej.
Strona WWW sama w sobie jest świetnym źródłem leadów
Leady, czyli Twoi potencjalni klienci nie muszą wcale trafiać na Twoją stronę internetową z zewnątrz tzn. z innych platform. Strona WWW sama w sobie jest w stanie generować ruch np. dzięki wynikom wyszukiwania w Google lub bezpośredniemu wpisywaniu adresu przez zainteresowane osoby.
Profesjonalna strona internetowa zwiększa wiarygodność biznesu
Spójrz na porównanie dwóch różnych stron, które pojawiły mi się po wyszukaniu frazy „psychoterapia tychy”. Co prawda jedna z nich była frazą sponsorowaną i jest to usługa psychologii online, a nie tradycyjnej w lokalnym gabinecie, ale to w tym porównaniu nieistotne. Chodzi mi sam wygląd i treść obu stron. Jedna z nich wygląda jak nieestetyczny dokument tekstowy, natomiast druga jest minimalistyczna, przejrzysta i budująca zaufanie. Pokazuje zdjęcia prawdziwych lekarzy, obiecuje „odnalezienie spokoju”, zwraca uwagę na znane portale, które o niej mówiły i daje prosty kolejny krok w postaci kliknięcia dobrze widocznego przycisku.
Strona internetowa pomaga w kreowaniu marki firmy
Nie ma chyba lepszego przykładu strony internetowej firmy z bardzo silną marką od strony Apple. Ich sposób prezentacji produktów jest tak skuteczny, efektowny i charakterystyczny, że imponująca ilość innych firm stara się go kopiować i implementować dla swoich produktów. Krótki tekst, efektowne zaprezentowanie bryły urządzenia, malutka cena i przycisk „kup”. Proste i skuteczne. Szata graficzna, kolory, czcionki i inne charakterystyczne elementy dla Twojej firmy zawarte na stronie, pomagają wzmacniać jej markę.
Strona internetowa to nieograniczona przestrzeń i elastyczność
Kolejne zestawienie strony internetowej z inną platformą. Tym razem padło na Facebooka i agenta nieruchomości z Warszawy. Sytuacja bardzo zbliżona do Instagrama Tesli. Krótki opis i zaraz pod nim przekierowanie na stronę internetową, gdzie oferta może zostać zaprezentowana w pełni. Na stronie nic Cię nie ogranicza. To Twój kawałek internetu i możesz zaprojektować go, jakkolwiek sobie wymarzysz.
Strona internetowa oznacza brak ograniczających algorytmów i pełną kontrolę nad danymi
Tak jak już wspominałem, na stronie internetowej nie ograniczają Cię algorytmy mediów społecznościowych. To Ty decydujesz, w jaki sposób będziesz wykorzystywał dane użytkowników (oczywiście w granicach prawa 😉) i to od Ciebie zależy jakich narzędzi analitycznych będziesz używał i jakie statystyki będziesz gromadził. Oznacza to, że nikt nie zablokuje Cię, np. przez to, że nie spodobają mu się Twoje treści. Oczywiście jeżeli zależy Ci na pozycjonowaniu się w Google, to w jakimś stopniu jesteś zdany na łaskę tej firmy, jednak Twoja wolność w tym przypadku i tak jest zdecydowanie mniej ograniczona niż w przypadku mediów społecznościowych.
Co cechuje dobrą stronę internetową?
Postaram się odpowiedzieć Ci na to pytanie w 3 prostych punktach:
- Ma jasno określony cel, np. wypełnienie formularza – co ostatecznie powinno przełożyć się na większą ilość klientów
- Jest zaprojektowana w sposób, który realizuje ten cel, np. dobrze zrobione CTA – proste, wyraźne, jasno, komunikujące korzyści i skłaniające do podjęcia działania w tej chwili
- Jest wyposażona w narzędzia, mierzące rezultaty, np. integracja analityki – podłączenie narzędzi mierzących ruch, zachowanie użytkownika, wypełnienia formularza i miejsca utraty użytkownika, np. na jakim etapie porzuca formularz
W jaki sposób strona internetowa może realizować cel bycia centrum marketingu?
Kolejne 3 proste punkty, teraz kiedy już wiesz, że dobra strona to taka, która realizuje swój cel, powiem Ci, w jaki sposób może ona realizować cel bycia centrum marketingu, od którego omawiania zacząłem ten artykuł:
- Musi zawierać kompleksową prezentację biznesu — tak jak przedstawiłem w porównaniach z Instagramem i Facebookiem strona WWW, to idealne miejsce na zebranie wszystkich informacji o Twoim biznesie. Może to oznaczać stworzenie takich zakładek jak:
- /onas
- /kontakt
- /zespół
- /realizacje
- /portfolio
- /oferta
- I innych podobnych w zależności od Twoich potrzeb
- Musi skupiać wokół siebie leady w wymierny sposób — kiedy strona internetowa ma już sobą coś do zaprezentowania, pora na ściągnięcie na nią ruchu. Tak jak wspominałem wcześniej, możesz to robić zarówno, ściągając go na nią z innych platform jak i sprawić, że sama będzie go generować.
- Musi przekształcać odwiedzających w klientów — kiedy ktoś już trafi na Twoją witrynę, można uznać go za potencjalnego klienta, teraz pozostało przekształcić go w faktycznego klienta, który zakupi Twój produkt lub skorzysta z Twoich usług. Aby to osiągnąć, strona internetowa musi być zaprojektowana w odpowiedni sposób i ściągać, wystarczającą ilość ruchu, aby było z czego tych klientów konwertować.
Jak zabrać się za stworzenie strony internetowej?
Teraz kiedy już wiesz, jakie korzyści strona internetowa może przynieść Twojemu biznesowi, chciałem Ci wyjaśnić, jak w ogóle zabrać się za stworzenie takiej strony.
Czy warto zlecić stworzenie strony internetowej specjaliście?
Twoja pierwsza myśl mogłaby wyglądać w ten sposób:
- Samodzielne wykonanie strony:
- Korzyści: utrata czasu
- Wady: oszczędność pieniędzy
- Zlecenie pracy specjaliście
- Korzyści: oszczędność czasu
- Wady: utrata pieniędzy
Prawda jest taka, że jeżeli Twój biznes funkcjonuje prawidłowo, to znacznie korzystniejsze będzie dla Ciebie rozwiązanie, w którym Ty poświęcisz swój czas na biznes, a pracę nad stroną zostawisz specjaliście. Ty zarobisz więcej pieniędzy, rozwijając firmę niż, ucząc się od zera tworzenia stron internetowych, natomiast specjalista zadba o to, aby strona przyniosła jak największe zyski. Więc realnie wygląda to w ten sposób:
- Samodzielne wykonanie strony
- Korzyści: utrata czasu
- Wady: utrata pieniędzy
- Zlecenie pracy specjaliście
- Korzyści: oszczędność czasu
- Wady: oszczędność pieniędzy
Chyba nie muszę mówić, która opcja jest lepszym wyborem.
Jak wybrać dobrego specjalistę od stron internetowych?
Tutaj też chciałem wyróżnić dwie różne opcje, z czego ta pierwsza niestety jest w Polsce aktualnie nadal bardzo popularna:
- OPCJA 1: Gotowiec na szablonie zrobiony w parę godzin za 2 i pół klocka
- OPCJA 2: Profesjonalna strona zaprojektowana od ZERA dopasowana do potrzeb biznesu
Jeżeli ktoś oferuję ci rozbudowaną, profesjonalną stronę internetową za przysłowiowe 2 500 zł i mówi ci, że będzie super, to moja rada jest taka, żebyś był co najmniej bardzo sceptyczny. Stworzenie takiej strony od zera w tej kwocie oznacza jedną z dwóch rzeczy. Albo ktoś będzie pracował za darmo, bo godzinowo to się po prostu nie kalkuluje. Albo wykorzysta gotowy szablon z internetu i na szybko zapełni go treścią i przekaże stronę Tobie. Jeżeli nie jesteś zmuszony do ograniczania się do tak niskiego budżetu, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie dołożenie do strony zaprojektowanej od zera i dopasowanej do potrzeb Twojego biznesu. To w końcu inwestycja w narzędzie, którego używać będą Twoi klienci.
Jak wygląda współpraca ze specjalistą od stron internetowych?
Odpowiem ci na to pytanie, na przykładzie tego jak ja pracuje z moimi klientami. W końcu nie mogę wypowiadać się za innych. Współpraca ze mną to kilka prostych kroków:
- Rozmowa i wycena (lub audyt)
- Analiza sytuacji (a w międzyczasie opcjonalna pomoc w kreowaniu marki)
- Stworzenie szkieletu i struktury stron internetowej (opcjonalnie również stworzenie zawartości)
- Powstanie projektu wizualnego
- Zbudowanie funkcjonalnej wersji strony na nowoczesnym Webflow
- Umieszczenie strony na internecie (w tym pomoc z domeną i hostingiem)
- Współpraca długoterminowa (np. SEO, opieka nad stroną itp.)
Ponadto gwarantuję Ci 3 kluczowe rzeczy:
- Gwarancje satysfakcji - płacisz za stronę kiedy na internecie jest już ostateczna wersja, z której jesteś zadowolony lub zwracam Ci pieniądze
- Gwarancje terminowości - zrealizuje stronę w założonym terminie bez zwłoki i opóźnień
- Gwarancja długoterminowej opieki - jeżeli się na nią zdecydujesz, to nie zostawię Cię ze stroną samego, tylko bedę się nią na bieżąco zajmował
Jaki specjalista będzie najlepszym wyborem dla Twojego biznesu?
Jeżeli dotarłeś do tego miejsca artykułu, to znaczy, że wynosisz z niego jakąś wartość i podoba Ci się sposób, w jaki to wszystko Tobie przedstawiam. Jeżeli to prawda, to chyba najlepszy znak, że świetnie się dogadamy. Nasza współpraca będzie przebiegać w sposób bardzo podobny do tego, który właśnie przedstawiłem.
BONUS: Pierwszy krok do zbudowania Twojego centrum marketingu
Jeżeli to wszystko brzmi dla Ciebie interesująco i chciałbyś poświęcić minutę na wypełnienie formularza, gdzie wybierzesz czy potrzebujesz wyceny nowej strony, czy audytu aktualnej to kliknij tutaj i zacznijmy działać! To zobaczenia po drugiej stronie!